Date: July 25-27, 2019 | Venue: University of Vienna

Location: Small Celebration Hall

Preliminary Program:
Thursday, July 25th, 2019

08:00 Registration opens

09:30-10:00 Opening

10:00-11:00 Palle Yourgrau: "The Gödel Program and Two Concepts of Time"

11:00-11:30 Coffee break

11:30-12:30 Marika Taylor: "The holographic emergence of spacetime"

12:30-14:00 Lunch break

14:00-15:00 Charles Bennett: "100 Years of Cosmology: An Experimentalist’s View"

15:00-16:00 Thomas Henzinger: "Computer Science - Where Logic Meets Dynamics"

16:00-16:20 Contributed talk: Gary Mar: "A Brief History of (the Philosophy of) Time: From (A)ristotle to (Z)eno with Application to the Time Paradoxes of Einstein and Gödel"

16:20-17:00 Poster Session and Coffee Break

17:00-18:00 Juliet Floyd (27th Vienna Circle Lecture): "In and Out of Mind: Wittgenstein and Gödel, Post and Turing"

18:00 Opening Reception @ Arkadenhof Uni Wien

Friday, July 26th, 2019

09:00-10:00 Rainer Weiss: "The beginnings of gravitational wave astronomy"

10:00-11:00 David Bennett: "Gravitation Lensing: from a Curiosity to an Astronomical Tool"

11:00-11:30 Coffee break

11:30-12:30 Jan von Plato: "Kurt Gödels "Resultate Grundlagen" notebooks: A legacy to be"

12:30-14:00 Lunch break

14:00-15:00 Contributed talks I

Laurence Gould (ALBERT EINSTEIN: Creative Milestones of Kurt Gödel’s Friend), Maria Haemeen-Antilla (Gödel's notes on constructive foundations of mathematics), Annika Kanckos (The Development of Gödel’s Ontological Proof)

in parallel

Juan Aguillera (Truth Beyond Zermelo-Fraenkel), Rafael Kiesel (A failed proof of the inconsistency of the ZF-axioms), David Cerna & Anela Lolic (On Herbrand’s Theorem)

15:00-15:10 Short Break

15:10-16:30 Contributed talks II

Vincent Peluce (Gödel on the Inexhaustability of Mathematics), Andrea Pedeferri (The Historical Roots of Gödel’s Theorems), Gregory Lavers (What Gödel got right about Carnap), Srecko Kovac (Time, Logic and Abstract Concepts)

in parallel

Paolo Santos & Reinhard Kahle (Speed-Up of Kreisel's Conjecture Via Reflexion Principles: Two Variations of the Conjecture), Jan Bydzovsky (Some real-world consequences of Blum`s speed-up theorem), Vedran Marinkovic & Hans Tompits (On Translating Multi-Modal Logics to Quantified Propositional Logic), Sopo Pkhakadze & Hans Tompits (A Gentzen-Type Calculus for Disjunctive Default Logic)

16:30-17:00 Coffee Break

17:00-18:00 Contributed talks III

Roman Kuznets (Time and Retrocausality in Distributed Systems), Peter Schueller (Human-Machine and Human-Human Understanding in Time Travel and in the Far Future), Yves Beziau (Antisymmetry, Causality and Time)

in parallel

Norbert Preining (Linearity and Circularity in Linear Time Logics), Matteo Pascucci (Methods to prove non-cohesiveness in canonical models), John Zhong (Group Lasso Regularized Deep Learning for Cancer Prognosis)

18:30-19:30 John D.Barrow, Wolfgang Rindler in Memoriam Public Lecture

Talk Title: "100 Years of Universes"

Saturday, July 27th, 2019

09:00-10:00 George Ellis: "Gödel, Time, and the Evolving Block Universe"

10:00-11:00 Wolfgang Schleich: "Visualization of the Gödel universe"

11:00-11:30 Coffee break

11:30-12:30 Markus Aspelmeyer: "On the role of gravity in table-top quantum experiments"

12:30-14:00 Lunch break

14:00-15:00 Reinhard Kahle: "Kurt Gödel and Hilbert's Axiomatic Method"

15:00-16:00 Contributed talks I Norbert Rozsenich (The Compact Gödel Universe) , Colin Mac Laurin (Three-spaces in the Godel universe), Levin Hornischer (Stability of foundational concepts: Gödelian arguments from general relativity)

16:00-16:30 Coffee Break

16:30-17:30 Contributed talks II Tim Lethen (Kurt Gödel's Notebooks on the Foundations of Quantum Mechanics), Oliver Passon (Kurt Gödel on the Interpretation of Quantum Mechanics ), Benedikt Hartl (When Machines learn Physics)

17:30-17:40 Short Break

17:40-18:40 Toby Walsh: "The Limits of Computation: Gödel, Turing, AI, and quantum"

18:40-18:50 Award Ceremony

Kurt Gödel Gold Medals will be awarded to the best contributed talk and the best poster as chosen by the Program Committee.

20:00 Conference Dinner @ Esterhazy Keller